چهارشنبه، 25 تیر 1399

همه مطالب

مقالات

تاریخ انتشار: شنبه 18 اسفند 1397
در «ابدی» حضور مرگ پررنگ تر از زندگی است

  در «ابدی» حضور مرگ پررنگ تر از زندگی است

امتیاز: Article Rating

مقدمه:رمان ابدی یک رمان به روز واقعگرای اجتماعی در ژانر وحشت است. که بیشتر از هر نقدی به نقد جامعه‏شناسی و روان‏شناسی نیاز دارد. به شرط اینکه جامعه‏ی موجود در رمان را به خوبی بشناسی و یا از نزدیک ببینی. به جرئت می‏توان گفت که حتی اگر کسی بخواهد با فضا و محیط و افکار داعشی آشنا شود تا حدی می‏تواند با خواندن این رمان به اطلاعات خواسته شده اشراف پیدا کند. خواندن این رمان برای دوستداران حوادث و ماجراهای وحشتناک توصیه می‏شود. مخصوصا کسانی که با کنجکاوی برای آشنایی محیط اطراف خود در تلاشند و گاه به راحتی به آن دسترسی ندارند یا اینکه دنبال ماجراهای اکشن و پر اُفت و خیز هستند. در واقع رمان ارزش مطالعات جغرافیایی و فرهنگی هم دارد.

کلید واژه:ابدیت، قضا و قدر، اجبار، اختیار، سرنوشت، انسانیت، پرسش‏های بی‏جواب. حیرت و سرگردانی. جنگ و تردید.

در نشست «قدم با قلم» رمان ابدی با حضور «پری رضوی» نویسنده رمان «سدا» مورد نقد و بررسی قرار گرفت. در ادامه نقد خانم رضوی بر رمان «ابدی» را از نظر می‌گذرانید.


خلاصه: شخصیت پسری که به طور بسیار اتفاقی مسافرت زیارتی قسمتش شده و بخاطر شخصیت خاصی که دارد هنوز نتوانسته به راحتی با همسفرهایش ارتباط دوستانه برقرار کند. تقریبا تا نیمه‏های داستان در فصل‏ها رفت و برگشت انجام شده و ذهن شخصیت اصلی داستان پر از سوال می‏شود. بخاطر نوسانات و ایجاد حوادث بحرانی."چطور شد که من به این قسمت از دنیا و زندگی پرت شدم؟ چرا من؟"

نقد ساختارگرایی:

مقدمه‏ ی رمان از دید ساختار گرایانه با قلاب قوی وارد داستان نمی‏شویم. اما نثر صمیمی خواننده را درگیر می‏کند.

 

 رمان با زاویه دید من راوی شروع شده و سیر خطی مستقیم داشته و روایت داستان به صورت منطقی و در ظرف زمان و مکان مشخص ادامه دارد.  منتها بعد از فصل پانزدهم این خط شکسته می‏شود و روایت غیرمنطقی را پیش می‏گیرد. جاهایی از کسانی حرف می‏زند که می‏دانیم هیچکدام وجود خارجی ندارند، ولی نویسنده با هوشیاری خاص حالات بیهوشی راوی را مستقیم بیان نمی‏کند. فقط با گفتن یکسری اتفاقات غیرمنطقی ما می‏فهمیم خود راوی یا مرده و یا در حالت بیهوشی است. البته راوی مرده که وجود ندارد مگر با ترفندها و شرایطی خاص. ولی درک می‏کنیم وضعیت بحرانی است.

رمان ابدی داستان ماجرامحور است و در آن حضور مرگ پررنگ تر از زندگی است. نویسنده بیرحمانه و به راحتی البته با توجه به منطق داستانی اکثر شخصیت‏های محبوب داستانی را به کشتن می‏دهد. اتفاقات و ماجراها گاهی اوقات آنقدر خوب و مستند روایت می‏شوند که خودبخود خواننده را دچار نفرت و خشم لطف و محبت می‏کند. کلاً مخاطب دچار تضاد می‏شود.

نقطه قوت داستان:

·       به روز بودن موضوع داستان.

·       نثر صمیمی.

·       ماجراهای شوک برانگیز.

نقطه ضعف داستان: یک قسمتی مربوط به ویرایشگر و قسمتی متوجه نویسنده است. استفاده از افعال تکراری و پشت سرهم که گاه خواننده را دچار بیزاری می‏کند. و اینکه در بعضی جاها راوی دچار کلیشه می‏شود. ابراز عقیده کرده و خواننده ‏ی عصر مدرن را به تعجب وادار می‏کند.

تم اصلی ترس و جنگ و وحشت بوده و در جاهایی به عشق و روابط عاطفی هم پرداخت می‏شود.

 نقد روانشناختی اجتماعی:

سنگین و صقیل است ریشهیابی کردن اینکه امروزه چطور احزاب و دسته‏هایی چنین غیر انسانی پا به عرصه‏ی وجود می‏گذارند. در زمانی که بشر ادعا می‏کند به بسیاری از فتوحات علمی دست پیدا کرده و فیلسوفان بزرگ از جمله برتراند راسل بزرگترین سفارشش به آیندگان عشق‏ورزی نوع بشر به همدیگر و جهان است. چرا که غیر از این چاره‏ای نیست. دسته و گروهانی به نام اسلام قد علم می‏کنند و به نام خدا انسان‏ها را به سلّاخی می‏کشند. دینی که می‏گوید "کثرت در عین وحدت، وحدت در عین کثرت" یعنی همه از یک وجود  هستیم و کثیر می‏شویم و دوباره یکی شده، به آن وجود برمی‏گردیم. به نظرم گذشت زمان نیاز دارد تا بتوانیم تجزیه و تحلیل درستی از این روزگار و داستان‏هایی که منجر به وجود آمدن آن می‏شود بکنیم. تربیت انسان‏هایی از سراسر جهان که وحشی‏تر از هر موجودی روی زمین است و مایه‏ی شرمساری بشریت. قطعاً پشت این شعور بیشعورهایی هستند که اقدام به ایجاد این دسته‏ها می‏کنند تا مردم عادی را درگیر کرده و خودشان به نیات پلیدشان برسند.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • در «ابدی» حضور مرگ پررنگ تر از زندگی است
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت