دات نت نیوک
دوشنبه، 4 شهریور 1398

تحریر دیوانگی

مقالات

رمان پر از تئوری داستان نویسی است! اما ٌگل درشت نیست!

رمان پر از تئوری داستان نویسی است! اما ٌگل درشت نیست!

 نشر شهرستان ادب به تازگی رمانی با عنوان «تحریر دیوانگی» اثر مهدی زارع را منتشر کرده است. به همین مناسبت سعید تشکری از داستان‌نویسان و منتقدان ادبی معاصر یادداشتی را به روی این اثر نوشته است و برای انتشار در اختیار مهر قرار داده است. این یادداشت را در ادامه می‌خوانیم:
به گزارش خبرنگار مهر، نشر شهرستان ادب به تازگی رمانی با عنوان «تحریر دیوانگی» اثر مهدی زارع را منتشر کرده است. به همین مناسبت سعید تشکری از داستان‌نویسان و منتقدان ادبی معاصر یادداشتی را به روی این اثر نوشته است و برای انتشار در اختیار مهر قرار داده است. این یادداشت را در ادامه می‌خوانیم:


آقای نویسنده، جناب زارع. کتاب تحریر دیوانگی شما به من چسبید. ولم نکرد، کمی زخمی شدم و البته ناسور. اینقدر خوب، این  قهرمان شرِ شما، پی جویِ من شد.


عدالت مُرد و قضاوت، در  قصیترین  شکلی به خودم واگذارشد! من بی نهایت برای قهرمان ِبد شما، در این رمان، احترام قایلم! اینقدر خوب، میشود بد بود و اینقدر خوبتر، آن حالِ نحس و طالع ِ فرسوده شرارت را نو کرد!


امسال تو در  «تحریر دیونگی»   و صادق کرمیار در «مستوری»   انگار که خیلی حالتان خوب بوده. دراین شرایط باید برایتان دست زد.


خوب این از حال من به شما. اما گزارشهای داخل رمان، وضعیتهای دیگری هم دارد، مثل اینکه  قهرمان شما در پروتیپ ٌمدرس داستانگویی با حقوقِ تمامِ شّرها بیانیه امضا کرده و البته با شما هم زیست کرده!


برای من این بسیار باذوق است. فاصله گزاری رمان، با شخصیت بسیار میلیمتری و سالینجری دررمان نشسته و کتابتی با متانت میکند. گاهی در برابرش  کور می‌شوم، در برابر گشاده دستیهای شَرِش! این همه،  نشان از شناخت شما از ترفند  ِگوتیک دارد.


رمان  پراز تئوری داستان نویسی است! اما ٌگل درشت نیست، غنی پیش میرود. سفر در اتاق کتابت جناب پل استر نازنین و البته که نقال فیلم از ارنان ریورالتلیئز اهل شیلی را که وقتی خواندم ، همین حال رو داشتم. حتی در  «آیاس پنامیر» اثر رابین اسلوان.   اینها گزارشی است که چقدر احوال رمان شما در تحریر دیوانگی خوب بوده، اینها را  که میگذرانم، به جوانی شما میرسم، نورَس و بَرآمده و به گٌل نشستهاید!


برای من خوب است، چون  اهل جزایر ادبی نیستید و با جایزه نویسنده نشدهاید و محفلی ادبی هم شمارا عِلم نکرده و اهل آن هواها هم  نیستید. اینها برای نویسنده بودن و نویسنده ماندن خیلی مهم است. رمانهای این نوع نویسندگان، گشودن رمان ایرانی است. به قول خودتان در ص١١٥  در رمان تحریر دیوانگی که راوی گفته این  دفعه می‌نویسم ، که به یاد بیاورم من همیشه از این به بعد، شمارا با تحریر دیوانگی یه یادم خواهم سپرد!


کد خبر 4545314


https://www.instagram.com/p/BuCiUKTH1SG/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=19ggvw5msp1h9

  • رمان پر از تئوری داستان نویسی است! اما ٌگل درشت نیست!


Article Rating


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.